Pár hónapja aktívan foglalkozom weboldalak akadálymentesítésével. A tapasztalataim és ennek a cikknek elolvasása után összeszedtem az általam 10 legfontosabbnak tartott apróságot. Ha ezeket mind követed, a weboldalad (ha nem is teljes egészében), de közelít a képernyőolvasó kompatibilis formához.
A képernyőolvasó egy olyan szoftver, mely felolvassa a képernyőn megjelenő információkat. Ahhoz viszont hogy ezek az információk helyesek legyenek, jól meg kell neki „mondani” hogy milyen esetben mit mondjon el a felhasználónak.
1. Képek feliratozása
Írsz egy olyan blogot, mint én, csak mondjuk képeket is bele teszel, hogy demonstráld a mondandódat. Ha itt nem töltöd ki az alt attribútumot, a képernyőolvasóm a képfájl nevéből próbál valamit kitalálni (pl. img-1234.jpg). Ez roppant sokat mondó, kreatív elnevezés. Ha adsz neki egy rövid leírást, akkor tudni fogom hogy „Barátnőm a lovon” felirat azt takarja, hogy a képen egy ló van, és rajta a barátnőd.
Alább egy példa:
Ugyanez vonatkozik a linkekre is, tehát ha a link megnevezését egy képpel jeleníted meg, akkor ne felejtsd az alt tagot itt is kitölteni!
2. Az oldal alapértelmezett nyelvének megadása
A képernyőolvasó abból építkezik amije van. A weblapok esetén a html attribútumokból próbálja meg kitalálni, hogy mit hogyan olvasson fel.
A modernebbek már tudnak több nyelven is beszélni, így ha talál egy mondjuk angol nyelvűnek megjelölt szövegrészt, akkor angol kiejtéssel mondja el. Ha valaki tud egy kicsit angolul, akkor nem feltétlen a magyar kiejtéssel („This is a dog”) szeretne meghallgatni egy hosszabb szöveget.
Ez nagyon sokszor jól jön, kivéve ha a web-fejlesztő nem figyel oda, és valamilyen oknál fogva a weboldalának alapértelmezetten az angol nyelvet adja meg. Ilyenkor az a kellemetlen helyzet áll elő, hogy a vak felhasználó (amíg ezt ki nem kapcsolja) angol kiejtéssel hallja a magyar szöveget is. Ami néha persze vicces, bár mondjuk egy banki utalás lebonyolításakor szerintem senki nem élvezné.
A legjobb példa a fentiekre talán ez a többnyelvű szöveg, ahol látható a forráskódban hogy az oldal alapértelmezett nyelve a magyar, de van angol nyelvűnek megjelölt szövegrész is.
3. ARIA jelzőpontok (szakaszjelzők) használata
Az ARIA jelzőpontok segítségével megjelölhetjük oldalaink különböző részeit. Így pl. azt, hogy hol kezdődik a menü, hol található a főtartalom, stb. A képernyőolvasó programmal lépkedhet a felhasználó ezeken, így nagyon egyszerűen ráugorhat valamelyik pontra (ez nagyon hasznos, ha a menü és a keresősáv nem érdekli, csak a főtartalom).
Ha a html 5-öt használod, nem kell kicserélned a nav, main és footer elemeket erre, végeredményben ugyanazt eredményezik mit az aria nav, main és footer attribútumai.
Egy ARIA jelzőpontot a role tag definiálásával lehet megadni, pl. így: